Парацетамол

Главоболието е истинско заболяване на 21-ви век. Изобилието от информационни потоци, променливият климат, отрицателните метеорологични условия (замърсяване, смог), влошаването на околната среда са непълен списък от фактори, които провокират увеличаване на честотата на населението.

Болката в главата често няма предвестници, в 85% от случаите тя започва рязко и достига връх за минути.

Когато болестта се приема изненадващо, лекарствата идват на помощ. Парацетамолът за главоболие заема водеща позиция по честота на употреба - това е просто лекарство, което винаги е в кабинета на домашната медицина. Това е наистина изпитано във времето: първите срещи и продажби са направени в края на 19 век. Парацетамолът дължи и своята популярност на кратък списък от противопоказания и рядка поява на странични ефекти..

Механизмът на действие на парацетамол

Активното вещество е ацитоменафен, на базата на този компонент се създават редица широко рекламирани продукти (Panadol, Volpan, Efferalgan, Akamol и други), които са аналог на парацетамола.

Начин на освобождаване: таблетки, супозитории, суспензии на сиропи.

Парацетамолът от главоболие помага добре или изобщо няма желания ефект - неговият аналгетичен ефект силно зависи от индивидуалната податливост на човека. Това е аналгетик, който има слаб противовъзпалителен ефект и отличен антипиретичен ефект, облекчава болката от всякакъв вид (мигрена, зъбобол).

Добре се абсорбира: влиза в кръвната плазма в рамките на половин час. Най-високата концентрация на лекарството може да се наблюдава приблизително 1 час след прилагане.

Лекарството принадлежи към редица нестероидни, отпускани в аптеките без рецепта.

Как да използвате парацетамол

Парацетамол за главоболие трябва да се консумира след хранене с чиста вода. Не се препоръчва да го използвате в комбинация с кафе поради повишеното натоварване на черния дроб.

Стандартната доза (освен ако не е препоръчано друго от лекар) е 0,5-1 g на доза за възрастен.

Приемливо е да се използва парацетамол при лечение на деца от съвсем ранна възраст; в този случай дозировката се изчислява строго в зависимост от теглото на детето.

Максималният период на лечение е 3 дни. Интервалът между многократните дози трябва да бъде най-малко 4 часа, консумирайте не повече от 4 пъти на ден.

Използвайте при лечението на деца с повишено внимание, като внимателно спазвате дозировката. Дори сравнително малки ексцесии, като доза от 5 g, могат да доведат до мащабни отрицателни ефекти..

Ефектът на парацетамол върху тялото

Широката наличност на лекарството създава илюзията за неговата пълна безопасност, но това не е напълно вярно. Основните противопоказания:

  • не се препоръчва за употреба, ако има чернодробни заболявания (хепатит, цироза и други). Категорично е забранено използването на парацетамол в комбинация с кафе, това значително увеличава натоварването върху тялото. Усложнение при предозиране е чернодробна некроза, която може да доведе до смърт;
  • използвайте с повишено внимание при наличие на заболявания на щитовидната жлеза: доказано е, че високите дози парацетамол имат инхибиращ ефект върху елементите на ендокринната система;
  • използвайте с повишено внимание, ако има анамнеза за бъбречно заболяване;
  • тези, които са диагностицирани с бронхиална астма, трябва да се консултират с лекар, преди да приемат лекарството, парацетамолът може да увеличи бронхоспазма.

Сред страничните ефекти се отбелязва чревно разстройство, в редки случаи могат да се появят кожни алергични реакции.

Използвайте по време на бременност

Лекарството преодолява плацентарната бариера, докато няма данни за отрицателен ефект върху плода. Поради тази причина парацетамолът за главоболие се използва от бременни жени като най-безопасното лекарство. Одобрен за употреба по време на лактация.

Това е еднократно лекарство, което не е предназначено за продължително лечение. Парацетамол за главоболие се използва като обезболяващо: лекарството облекчава неприятните прояви на болестта, но не допринася за премахване на първопричината.

Ако парацетамолът няма очаквания ефект (успешно се използва като лек за главоболие по-рано, но спря да помага), трябва да обърнете голямо внимание на наличието на съпътстващи симптоми и, ако има такива, да се консултирате с лекар, за да поставите правилната диагноза. Замаяност, вегетативно-съдови нарушения - бледност, шум в ушите, резки промени в кръвното налягане - комплекс от тези прояви трябва да се анализира от невролог или терапевт.

Парацетамол таблетки за деца: инструкции за употреба и дозировка за различни възрасти

Има много малко хора, които никога не са имали грип и ARI. Често най-голямата част от населението е болна през есента и зимата, когато на улицата вали и прохлада.

Всички са запознати с болки в гърлото, главоболие, кашлица, хрема, треска. Не искам нито да работя, нито да се отпускам. Трудно е да спиш, защото запушен нос и висока телесна температура те измъчват. В такива ситуации се спасяват таблетки с парацетамол за възрастни. Инструкции за употреба, какво помага, състав, дозировка - всички говорим за това в статията.

Описание и действие

Парацетамолът не е новост във фармацевтичната област. Използва се за лечение от 1893г. Това е едно от най-безопасните нестероидни противовъзпалителни средства..

Лекарството почти няма ефект върху циклооксигеназата, или СОХ, която се произвежда в периферните органи и тъкани. Следователно той има по-малко странични ефекти от другите НСПВС..

Лекарството не дразни стомашната лигавица, не води до нарушаване на водно-минералния метаболизъм.

В същото време лекарството влияе на COX, който се произвежда от мозъка, което определя антипиретичните и аналгетичните свойства. Способността за въздействие върху възпалителните процеси на лекарството почти липсва.

Парацетамолът се абсорбира добре от стомашно-чревния тракт, затова най-предпочитани са дозираните форми заедно с ректалните супозитории..

Лекарството действа бързо и след 30 минути след приема се наблюдава най-високата му концентрация. Действието продължава до 4 часа.

Липсата на ефект при използване на Парацетамол е причината за незабавна медицинска помощ.

Ако искате да знаете как да лекувате херпетично възпалено гърло при деца, препоръчваме да прочетете нашата публикация.

Следващата статия ще говори за симптомите и лечението на остър пиелонефрит при деца..

Причините и методите за лечение на енуреза при деца са разгледани подробно в този материал. Открийте повече!

Парацетамол Екстратаб - инструкции за употреба

Парацетамол Екстратаб таблетки допълнително съдържат аскорбинова киселина в концентрация от 150 mg. Наличието на витамин С повишава ефективността на лечението срещу настинки. Условия за ползване:

  • пийте 1 час след хранене;
  • не приемайте с алкохол и хепатотоксични лекарства;
  • не приемайте с нестероидни противовъзпалителни средства.

Противопоказан при стомашна язва, непоносимост към съставки, остра цироза и хепатит.

Показания

Лекарството се използва, ако:

  • температурата се повиши до 38 ° C и повече (възраст до 5 години), до 38,5 ° C (възраст след 5 години) и продължава най-малко 4 часа;
  • оплаквания от зъбобол, главоболие, мускулни болки.

Парацетамолът е ефективен при вирусни инфекции (ARVI).

Използва се и при варицела, морбили, грип, рубеола, прорязване на зъби, след наранявания и изгаряния.

Не помага при бактериални инфекции, усложнения на ТОРС, ефектът е краткотраен или липсва.

Супозитории Парацетамол - инструкции за употреба

Супозитории на базата на парацетамол се използват в педиатрията. Дозировка на парацетамол за деца, като се вземат предвид възрастовите разлики.

възрасттеглоЕдинична доза (mg)
3-12 месеца6-8 кг60-125
1-5 години8-16 кг125-250
5-12 години16-32 кг250-500
над 12 годиниПовече от 60 кг500-1000

Въвеждайте супозитории не повече от 4 пъти на ден с интервал от 4-6 часа.


Трябва да използвате свещи при такива условия:

  • температура от 38 градуса;
  • болки в зъбите;
  • главоболие.

Свещите трябва да се съхраняват на хладно място, преди употреба, затоплете индивидуалната опаковка в ръката си. Начин на приложение - отворете пластмасовата опаковка и поставете в ануса.

Важно! Ако телесната температура на детето е над 39,5 градуса, опасно е да се използват свещи! На този етап съдовете са спазматични в резултат на бърза централизация на кръвообращението. Следователно, активните компоненти на продукта не се абсорбират!

Противопоказания

Списъкът на противопоказанията е малък в сравнение с други лекарства. Това включва:

  • индивидуална непоносимост;
  • възраст до 2 години;
  • заболявания на храносмилателния тракт с образуване на язви и ерозия, стомашно кървене, възпаление, активно кървене;
  • прогресиращи патологии на бъбреците, черния дроб, тежки форми на недостатъчност на тези органи;
  • непоносимост към ацетилсалицилова киселина или други НСПВС;
  • хиперкалиемия (високо съдържание на калий в кръвта).

Правила за писане на рецепти на латиница

Според традицията европейската рецепта на латински език се състои от три части:

  1. Предписанието започва със съкращението Rp и означава „рецепта“. На латински означава "вземи". Освен това се изписват наименованието на лекарството и броят единици на активното вещество, изписани изключително в латинския обвинителен случай, с изключение на имената на съставките, където се използва генитивът. Обикновено се цитират имена на търговски наркотици.
  2. На втория ред, дозите Da tales се съкращават, което се превежда като "дайте тези дози в количество". След знака № се посочва колко да се издаде.
  3. На третия ред е написано S (Signa), което се превежда от латински като „обозначавам“. Подписът е важна част от рецептата. Тя е насочена към пациента и обяснява как да използва лекарството. За разлика от предишните части, подписът е написан на националния език.

Интересно! Латински съкращения и лош почерк от лекарите могат да бъдат източник на медицински грешки. Според доклад на Института по медицина на НАН на САЩ, нечетливият почерк, макар и косвено, причинява смъртта на 7000 души годишно.

Колко и как да дам

Максималният курс на лечение е:

  • до 6 години - 3 дни;
  • след 6 години - 5 дни.

Каква доза парацетамол в таблетки е необходима за деца, как да приемате лекарството?

При предписване на дозата те се ръководят не от възрастта, а от теглото на бебето. На 1 кг се предписва 10-15 mg активно вещество.

Еднократна доза Парацетамол в таблетки за деца с тегло 10 кг е 100-150 mg (0,1-0,15 g), или 1/2/3/4 таблетки с доза от 200 mg (0,2 g).

Повтарящият се прием трябва да бъде не по-рано от 4-5 часа. По време на деня са разрешени 4-5 приема.

Безопасна дневна доза е до 60 mg / kg тяло. Това означава, че на дете с тегло 10 кг на ден не трябва да се дават повече от 3 таблетки от 200 mg.

За юноши над 12 години, които тежат повече от 40 кг, максималната единична доза е 1 g (5 таблетки по 0,2 g), дневна - 4 g (20 таблетки по 0,2 g).

Парацетамол таблетки - инструкции за употреба

В таблетките основното вещество е парацетамол (500 mg). Освен това лекарството съдържа такива компоненти:

  • стеаринова киселина (3.3 mg);
  • царевично и картофено нишесте (25,8 mg);
  • желатин (1.4 mg);
  • органични натриеви съединения (24 mg).

Производителите предлагат таблетки с концентрация на активната съставка 200 и 500 mg. Първият вариант се използва за нормализиране на температурата при деца, а по-концентрирано средство е за възрастни.

Парацетамол таблетки за възрастни

Инструкциите за употреба ще позволят използването на таблетки парацетамол, ако при измерване на температурата показанията на термометъра са по-високи от 38-38,5 градуса. Приемът е подчинен на следните правила:

  • единична доза - 500-1000 mg (максимум две таблетки);
  • пийте лекарството с много вода;
  • яжте след хранене, след половин час;
  • курс - максимум 5 дни;
  • не се допускат повече от 4 приема на ден на интервали от 4-6 часа.

Забележка! За пациенти, които са диагностицирани с цироза на черния дроб с нарушение на функционалността на органа, дозировката трябва да бъде избрана от лекаря. Освен това при дисфункция на този орган полуживотът на парацетамол е 2 пъти по-дълъг, поради което токсичният товар се увеличава.

Парацетамол таблетки за деца - инструкции за употреба

200 mg таблетки се използват за деца при наличие на такива показания:

  • хипертермия;
  • главоболие;
  • мускулни и ставни болки;
  • зъбобол;
  • симптоми на ТОРС.

Според инструкциите за употреба, дозировката на таблетки Парацетамол за деца се изчислява по формулата поотделно. Фактори като възрастова категория, телесно тегло (10 mg / kg) и здравословни условия:

  • кърмачета до 1 година - от 50 до 100 mg;
  • до три години - 100 до 150 mg;
  • до 6 години - от 150 до 200 mg;
  • от 6 до 12 години - 200-400 мг.

Лекарството се отмива с вода, приема се след хранене. За кърмачета и деца в предучилищна възраст е допустимо втриване на таблетките на прах и приготвяне на малко количество воден разтвор със захар.

Парацетамол таблетки при температура

При повишаване на телесната температура трябва да се приема парацетамол според инструкциите за употреба:

  1. Пийте хапчета само при 38 градуса и повече при деца и от 38,5 при възрастни.
  2. Време за повторна употреба - поне 4-6 часа.
  3. За хора с чернодробно заболяване, почивка от поне 8 часа.
  4. Не комбинирайте лекарства с алкохол.
  5. Категорично е забранено използването на продукта в комбинация с други лекарства на базата на парацетамол.

След приема на таблетките трябва да се избягва хипотермия. Прекомерните дози са неприемливи.

  • гадене и повръщане;
  • болка в корема;
  • бледност;
  • загуба на апетит;
  • бъбречна колика;
  • виене на свят
  • загуба на съзнание.

Ако се появят симптоми на предозиране, е необходима спешна детоксикация на организма в болнична среда. С леко превишаване на нормата можете да премахнете последствията, като приемате активен въглен.

Ако парацетамолът не работи, тогава е необходимо да се обадите на лекарите от спешното отделение за инжектиране на сложното лекарство.

Начин на употреба, специални инструкции

Инструментът е даден вътре. След хранене трябва да минат 1-2 часа, в противен случай усвояването ще се забави. Пийте много чиста вода. Ако детето е малко, тогава таблетката се натрошава на прах.

Парацетамолът е линейка, която не лекува, а само елиминира проявите на болестта. Ако причината за заболяването не бъде елиминирана, тогава температурата и болката ще се върнат.

Какво е ефективно и безопасно лечение на синузит при деца? Потърсете отговора в нашата статия..

Гимнастика за очите с късогледство при деца е представена в тази публикация..

Всички подробности за хроничната мононуклеоза при деца и методите на лечение и профилактика прочетете тук.

Аналози

Лекарствата са разделени на синоними и аналози. Структурата на синоними включва един или няколко идентични активни химикали, които имат терапевтичен ефект върху хората. Аналозите са лекарства, които съдържат различни активни вещества, но се предписват за лечение на едни и същи заболявания..

Ето някои аналози на Парацетамол според активното вещество:

  • Panadol. На пръв поглед същото лекарство. Активното вещество е парацетамол, но в състава е включена сода (натриев бикарбонат). Следователно Парацетамолът се абсорбира по-добре в хранопровода и съответно действа по-бързо. Panadol се произвежда от европейски фармацевтични компании, което пряко влияе върху цената му. Средната цена на опаковка от 12 таблетки е 44 рубли.
  • Efferalgan. Активното вещество е същият парацетамол. Лекарството се предписва при заболявания, придружени от болка и треска. С главоболие, зъбобол, мускулна болка, невралгия, радикулит, с болки в ставите. Да се ​​използва Efferalgan е по-приятно. Средната цена е 146 рубли.
  • Akamol-Teva. Аналгетичен антипиретик. Понижава треската. Има антипиретичен ефект, но в борбата с противовъзпалителния процес не дава резултат. Според показанията лекарството е малко по-ниско от Парацетамол. Средната цена е около 83 рубли.

свръх доза

Приемът на лекарството в еднократна доза над 150 mg / kg от телесното тегло на детето води до тежко, в някои случаи фатално увреждане на черния дроб.

Етап на отравяне:

сценаПроявитеПериод
първиЛабораторните показатели са нормални, появява се гадене, детето повръщаПрез първия ден
вториЛабораторните показатели се променят, нивото на чернодробните ензими AsAT и AlAT в кръвта над 1000 единици / lВ ден или повече
третаХарактеризира се с висока активност на чернодробните ензими, високо ниво на билирубин, нарушение на киселинно-алкалния баланс на кръвта, намаляване на глюкозата72–96 часа

Развитието на чернодробна недостатъчност се обозначава с:

  • невропсихични разстройства (склонни към сън, замаяност, нарушение на речта, халюцинации);
  • болка в дясната страна под ребрата;
  • подуване, уголемен корем;
  • жълтеница;
  • кървене
  • нарушения на сърдечния ритъм;
  • недостатъчност на функциите на други органи.

Смъртта от предозиране настъпва на 3-5 ден.

При предозиране стомахът се промива, на пациента се дава активен въглен, извиква се линейка. Парацетамол антидот - ацетилцистеин.

При чернодробна недостатъчност се провежда хоспитализация, лечението е симптоматично. В тежки случаи може да се наложи чернодробна трансплантация..

Децата страдат от отравяне по-лесно от възрастните, особено на възраст под 6 години, поради характеристиките на метаболизма. В леки случаи лечението се провежда у дома..

Инструкции за употреба Парацетамол при настинки

Парацетамолът прави симптомите на настинка по-малко изразени. Дозировките се изчисляват индивидуално въз основа на теглото и наличието на съпътстващи заболявания. За всеки килограм от теглото на човек, не повече от 10 mg. При чернодробна недостатъчност дозата трябва да се намали 2 пъти, а интервалът между дозите трябва да се увеличи. Инструкции за употреба:

  • пийте таблетки при температура над 38 градуса;
  • не повече от 4 пъти на ден;
  • интервалът между дозите - от 4 часа;
  • максимална продължителност на употреба - 5 дни.

Ако трябва да приемате парацетамол по-дълго, важно е да се консултирате с вашия лекар, за да прецените съотношението на потенциална полза и риск.

Как може да възникне предозиране

Безопасната доза на лекарството е 0,2 mg. Така че при дете с тегло 10 кг настъпва отравяне, той трябва да приема 1,5 г от лекарството на ден вътре, а това е 7,5 таблетки.

Превишаването на дозата възниква поради няколко причини:

  • родителите набързо не обърнаха внимание на съдържанието на активното вещество;
  • в същото време дава други лекарства с парацетамол;
  • увеличава честотата на приемане;
  • бебето случайно взе лекарството самостоятелно, защото то беше на достъпно място.

Парацетамол - цена

Цената на лекарство с такова търговско наименование е многократно по-ниска от тази на вносни аналози. Таблица средна цена.

Доза отЦена за РусияЦена за Украйна
500 mg таблетки, №1035 рубли13 гривна
Таблетки 200 mg, №1030 рубли11 гривна
Свещи 10 броя80 рубли25 гривна
сироп70 рубли22 гривна

Странични ефекти

Въпреки че Парацетамол в повечето случаи се понася добре, но причинява странични ефекти:

Системаефектът
кръвАнемия, тромбоцитопения, левкопения (намален брой на тромбоцитите и белите кръвни клетки), метхемоглобинемия
изпразванеКолики в бъбреците, пиурия (гной с урината), гломерулонефрит (бъбречно заболяване)
нервиРаздразнителност или сънливост
Сърце, съдовеНарушена функция на сърдечния мускул
ХраносмиланеБолки в корема, гадене
алергияКожен обрив, сърбеж, ангиоедем

През последните години учените говорят за вреди и токсичност..

Проучванията показват, че децата, на които често се предписва Парацетамол на възраст от 1 до 3 години, развиват алергични заболявания като астма, екзема, алергии до 6-7 години.

Безопасността се поддържа при рядка употреба.

Има също така доказателства, че при продължителна употреба на Парацетамол повече от 1 таблетка на ден, ако общото количество приемано лекарство е 1000 или повече таблетки през целия живот, рискът от развитие на тежки форми на аналгетична нефропатия (бъбречно заболяване) се удвоява и води до терминална бъбречна недостатъчност (пълна загуба на бъбречната функция).

Ефектът на лекарството върху човешкото тяло

Парацетамолът е синтезиран преди повече от половин век, но все още остава популярно лекарство, което се използва широко като антипиретик и аналгетик. Ефективността на лекарството се дължи на факта, че той е в състояние да се разпределя равномерно в тъканите.

Действието на активното вещество е да блокира синтеза на простагландини, които са медиатори на болката. Благодарение на това можете бързо да облекчите болката с умерена интензивност. Парацетамолът също ефективно облекчава треската. Този опасен симптом придружава много възпалителни и инфекциозни заболявания. Противовъзпалителните свойства на лекарството са слабо изразени. Горното е отговорът на въпроса какво помага парацетамолът.

Парацетамолът е лекарство с минимум противопоказания, но при предозиране с него са възможни опасни усложнения, които са свързани с увреждане на черния дроб, бъбреците и сърдечно-съдовата система. Рисковете се увеличават значително, когато лекарството се комбинира с алкохол..

Ако не спазвате препоръките на лекаря или нарушите инструкциите за употреба, има голяма вероятност от отравяне с лекарства.

Симптомите на отравяне не се наблюдават веднага. В началния етап може да настъпи само леко влошаване на благосъстоянието.

След около три дни, когато първият етап на интоксикация започне да се развива, се появяват гадене и повръщане. Такива симптоми са придружени от силна слабост и главоболие. След още един ден има признаци на увреждане на черния дроб. Анализите показват повишено количество чернодробни ензими и кожата пожълтява. Ако не се предостави навременна помощ, тогава рискът от смърт се увеличава значително поради факта, че започва унищожаването на чернодробните клетки.

Страничните ефекти от предозиране могат да се проявят по различен начин. Психичните разстройства са много чести. По правило те се изразяват с постоянна сънливост. Периодично могат да се появят атаки с повишена активност. На фона на умствената нестабилност се наблюдава объркване. Ако не се лекува, състоянието ще се влоши и неизбежно ще настъпи смърт..

С леко предозиране симптомите са по-слабо изразени:

  • загуба на апетит;
  • диспептични разстройства;
  • аритмия;
  • подуване;
  • нарушение на други органи.

Много е важно да запомните за противопоказанията на лекарството. Не трябва да се приема при наличие на хронични патологии на черния дроб и бъбреците. В този случай дори минимална доза може да провокира обостряне на заболявания. Недопустимо е употребата на лекарството при наличие на индивидуална непоносимост към него. Той е противопоказан и при хроничен алкохолизъм..

Взаимодействие с лекарства

Парацетамол взаимодейства с други лекарства, което може да повлияе на безопасността на терапията.

Може да се наблюдават следните ефекти:

  • повишени вредни ефекти върху черния дроб, намалени антипиретични ефекти на Парацетамол в комбинация с барбитурати, антиепилептични лекарства, рифампицин;
  • засилване на ефекта на кумариновите производни, салициловата киселина, кофеина, кодеина;
  • повишени нива на метхемоглобин - с едновременна употреба с фенобарбитал.

Забранено е комбинирането на таблетки Парацетамол с други средства, в които присъства това активно вещество (Парафекс, Паравит, Простуден грип, Колдрекс и други).

Парацетамол UBF - инструкции за употреба

Uralbiopharm е руска компания, занимаваща се с производство на парацетамол UBF. Предлага се в доза от 200 mg - за деца от 6 години и 500 mg - за възрастни. Правила за кандидатстване:

  • пийте 1-2 таблетки не на празен стомах;
  • не повече от четири пъти на ден;
  • пийте много течности.

Показания за употреба са болки с различна етиология и висока температура. Противопоказания - чернодробна недостатъчност. Странични ефекти:

  • стомашни болки;
  • гадене;
  • обрив и сърбеж;
  • кървене
  • виене на свят.

Лекарството не трябва да се приема след употреба на алкохол. Опасна комбинация от средства с барбитурати. Кофеинът прави ефекта на парацетамола по-изразен, но в същото време увеличава токсичното натоварване върху черния дроб.

Условия за съхранение

Срокът на годност е посочен на опаковката (обикновено 36 месеца). Съхранявайте лекарството при t ° не по-високо от 25 ° C, като изберете за това място, недостъпно за деца.

Без рецепта за закупуване на лекарства.

Искате ли да научите как да лекувате обструктивен бронхит при дете? Ще ви кажем! Полезни съвети и трикове - в нашата статия.

За видовете страбизъм при децата и как да го премахнете можете да намерите в тази статия..

И тук разказахме всичко за лечението на конюнктивит при деца, включително съветите на д-р Комаровски.

По време на бременност

В медицинската практика Парацетамол се използва като антипиретично, противовъзпалително и обезболяващо лекарство. До ден днешен не е имало неблагоприятен ефект върху плода.

Парацетамол се използва както по време на бременност, така и по време на кърмене. Преди да приемете лекарството, не забравяйте да се консултирате със специалист!

Отзиви

Сега знаете как да давате парацетамол в таблетки на деца, колко да давате лекарства и каква доза да спазвате, за да избегнете предозиране. Помислете за отзиви за родители.

Наталия, на 28 години: „Парацетамол за първи път помогна на нашия син. После дадоха хапчета - ефектът беше достатъчен за един час. Тогава тя даде Нурофен сироп и постави свещи с парацетамол ”.

Елена, 30 години: „Парацетамолът не влияе върху тялото на бебето ми. Дадох хапче, изчаках час и половина и ефектът е нулев. ".

Джулия, на 32 години: „Използвам Ибупрофен или Парацетамол за бактериална ARI: първата работи след четвърт час, втората - след час. С вируси давам едно или друго лекарство, и двата действат след час. Ако температурата се задържи, редуваме тези средства ".

Какво помага Парацетамол?

Ефективен при такива условия:

  • треска, втрисане;
  • треска;
  • болки в тялото;
  • менструални крампи;
  • мускулна болка;
  • ставни болки;
  • мигрена;
  • главоболие и зъбобол;
  • интоксикационен синдром при остри респираторни инфекции и остри респираторни вирусни инфекции.

Ефективността на лекарството може да бъде намалена поради неправилно изчисление на дозата.

Химичната формула и свойствата на парацетамола

Активното вещество се нарича по различен начин в целия свят. САЩ, Канада използва името "ацетаминофен". Други страни, като Русия, Германия, Обединеното кралство или Австралия, използват името "парацетамол".

  • 4- (ацетиламино) фенол или N- (4-хидроксифенил) ацетамид.
  • C 8 H 9 N O 2 или H O C 6 H 4 N H C O C H 3

Това е органично кристално вещество с бял или леко кремав цвят, без мирис, с горчив вкус. Топи се при температура 168 градуса.

Как работи активният компонент?

Фармацевтите често чуват въпроса: „Мога ли да пия парацетамол като упойка?“ Отговорът е несъмнено положителен, но причината за болката трябва да се определи от специалист и едва тогава да се препоръчат определени лекарства.

Въпросното вещество, попадайки в човешкото тяло, действа като обезболяващо и антипиретично, въздейства върху производството на простагландини - потискайки го, а също така намалява възбудимостта на хипоталамичния терморегулационен център. Простагландините са физиологични активни вещества, произведени в човешкото тяло, които сенсибилизират ноцицептивните рецептори към медиаторите на болката - хистамин и брадикинин. Парацетамолът също инхибира производството на простагландини, което означава, че намалява и прага на болка. Също така това лекарствено вещество действа върху хипоталамуса, една от функциите на който е терморегулацията на тялото. Парацетамолът намалява активността на центъра, изпълняващ тази важна функция, в резултат на което телесната температура намалява.

Основната област на работа на парацетамола е централната нервна система, която включва центрове на болка и терморегулация.

Какво е по-безопасен ибупрофен или парацетамол за деца?

Ибупрофенът е заместител на Парацетамол в терапевтичната група. Предлага се в ректални супозитории, суспензии, таблетки и гелове. В подходяща дозирана форма може да се използва от раждането. Невъзможно е да се каже кое от тези лекарства е по-безопасно, тъй като и двете имат противопоказания и странични ефекти. Можете да редувате Парацетамол и Ибупрофен.

Когато лечението е противопоказано?

Както всяко лекарство, Парацетамол има противопоказания. Те включват:

  • алергия към компонентите на лекарството;
  • сериозни проблеми с бъбреците и черния дроб, участващи в преработката и извеждането на лекарството от тялото с урината;
  • вродена хипербилирубинемия или синдром на Жилберт - повишени нива на билирубин в кръвта (продукт на разпад на червените кръвни клетки);
  • някои видове тежки инфекции (например сепсис);
  • левкопения (нисък брой на белите кръвни клетки);
  • кръвни заболявания;
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • тежка анемия;
  • приемане на определени лекарства (антиконвулсанти, барбитурати, рифампицин и др.);
  • възпаление на ректалната лигавица (за използване на супозитории).

Показания за приемане на парацетамол в таблетки (200 и 500 mg)

Парацетамол е ефективен при:

  • температура, причинена от обикновената настинка, грип, скарлатина, морбили, ваксинация и др.;
  • главоболие, включително по време на пренапрежение;
  • зъбобол (кариес, зъби и др. (препоръчваме да прочетете: кое от лекарствата може да се дава на дете със зъбобол?).);
  • прояви на болка, които не са свързани с възпаление;
  • облекчаване на симптомите на обикновената настинка или грип, като треска, болки;
  • възпаление на средното ухо (отит) като комплексна терапия.

ЧЕТЕТЕ СЪЩО: списък на антипиретични лекарства: преглед на лекарства за деца от 2 години

Като болкоуспокояващи за болки в ставите

Ако човек страда от различни несериозни ставни заболявания (артроза на колянната става), тогава той може да използва това лекарство като упойка, но само ако има леко неразположение. Всяка по-сериозна проява на заболяването изисква незабавна помощ на специалист и в допълнение използването на силен аналгетик. В такава ситуация употребата на Парацетамол ще бъде безсмислена, тъй като неговият ефект не носи положителен ефект. Трябва също така да се разбере, че употребата на лекарството е разрешена умерено (не повече от една таблетка). Впоследствие се препоръчва също да посетите лекар, за да се подложите на преглед и да изберете цялостно лечение.

Мога ли да забременея

Зъбобол по време на бременност се среща много често. Провокира главно кариес. Причината му е, че калцият от тялото на жената се използва за изграждане на скелетната система на бебето. Това провокира проблеми, особено със зъбите..

Парацетамол се отнася до лекарства, които са разрешени по време на бременност. Но, въпреки това, трябва да се използва с повишено внимание. Това се дължи на факта, че активното вещество е в състояние да проникне през плацентата. Допустимо е да се приема лекарство срещу зъбобол в малки количества само през втория триместър, когато се формират всички органи на бебето. През първия и третия триместър лечението на зъбобол се извършва най-добре по алтернативни начини..

Много е важно по време на бременност да приемате лекарството само след консултация с лекаря. По време на гестационния период е препоръчително да използвате Парацетамол веднъж. Всяка повторна доза може да причини нежелани последици за плода..

Мнението на специалистите за лекарството

Парацетамолът като анестетик и антипиретик се използва в медицинската практика от няколко десетилетия. И това говори само за себе си - експертите смятат за ефективно за решаване на проблема с болката със слаба и умерена интензивност, както и за понижаване на телесната температура при някои заболявания.

Лекарите препоръчват да се приема лекарството само в определената дозировка, без да се нарушава продължителността на употреба и да се вземат предвид съществуващите противопоказания за всеки пациент. Хепатотоксичният ефект на парацетамола налага да се вземат предвид историята на пациента, наличието на чернодробни и бъбречни заболявания, а също така ви принуждава да се откажете от употребата на алкохол, докато приемате парацетамол.

Специалистите предписват това лекарство в специфична дозирана форма за всяка възрастова група, тъй като фармацевтичната индустрия произвежда няколко вида лекарства, които отчитат характеристиките на тялото или здравословното състояние на много пациенти.

Помощно лекарство

Болката е знак за определени проблеми, които тялото изпитва. В повечето случаи хората приемат болкоуспокояващи, за да облекчат този неприятен симптом. Те смятат, че причината за болката е незначителна и не изисква незабавна медицинска помощ..

Парацетамолът е аналгетик, използван у дома, често без лекарско предписание. Това лекарство обаче има доста дълга практика при лечението на широк спектър от заболявания или състояния..

Широка употреба

В развитите сили на нашата планета именно парацетамолът е най-популярното обезболяващо средство, което отпада без рецепта. За първи път е направен от немски фармацевти. Лекарството стана достъпно за човечеството преди ацетилсалицилова киселина. Създават го през 1873 г. като антипиретик и проверяват през 1894 г. За търговска употреба продуктът става достъпен след малко повече от 50 години. Това се случи през 1950 г., когато разработиха многокомпонентен аналгетик. Авторите на новите артикули бяха американски фармацевти. Пет години по-късно Парацетамол стана достъпен за обществеността, която скоро придоби широка популярност и търсене в целия свят..

Уместността на "Парацетамол" при високо ниво на толерантност на този инструмент от човешкото тяло. По принцип вероятността от странични ефекти и усложнения се оценява като ниска. Тъй като при избора на програма за лечение, безопасността на пациента трябва да бъде на първо място, Парацетамол се превръща в първоначално лечение на болка. Назначаването на аналгетици се препоръчва при първия контакт с нуждаещите се преди подробно проучване на състоянието, тоест е необходимо да се избере лекарство в случаите, когато не е възможно правилно да се оцени възможността за използване на различни състави.

Форма на освобождаване и състав на лекарството

Лекарството има пет основни форми на освобождаване: таблетки, капсули, ректални супозитории, сироп и суспензия. Напоследък има ефервесцентни таблетки и разтворим прах, които имат не по-малко висока ефективност от тестваните състави. В основата на всеки тип е активното вещество парацетамол, в зависимост от формата на освобождаване присъстват помощни вещества. Таблицата показва основния състав на всеки вид лекарство.

ФорматаАктивно веществоСпомагателни компоненти
Таблети200, 325 и 500 mgжелатин, млечна захар, картофено нишесте и стеаринова киселина
Капсули325 mg
сироп120 или 125 mg на 5 mlрибофлавин, лимонена киселина, натриев бензоат, етилов алкохол, ароматизатор
окачване120 на 5 ml за възрастни и 24 mg на 1 ml за децацелулоза, хранителен сорбитол, ароматизатор, глицерин, захароза, пречистена вода, ксантанова смола, пропилен гликол
Свещи50, 100, 250 и 500 mg за възрастни и 50, 100, 125 и 250 mg за децаполусинтетични глицериди, твърди мазнини
Ефервесцентни таблетки0,5 gлимонена киселина, натриев бикарбонат, сорбитол, натриев захаринат, повидон
Прах за разтваряне650 mgвитамин Ц

За деца е за предпочитане да се използват сироп или ректални супозитории, но е допустимо да се използват таблетки, като се прави просто изчисление на нормата. Формите за освобождаване на парацетамол за локална анестезия на лигавиците и кожата.

Функции на приложението

Парацетамолът като анестетично лекарство е популярен от десетилетия. Смята се за доста безобидно, но всъщност приемането на това лекарство без консултация със специалист не си струва. Лекарството в някои случаи се препоръчва за употреба от деца от 3 месеца, въпреки че е изключително рядко да се предписва на месечно бебе. Няма ограничения за употреба от бременни и кърмещи жени веднъж и в препоръчителните дози, въпреки че веществото прониква през кръвно-мозъчната бариера. Парацетамолът не може да се комбинира с алкохол, тъй като това драстично увеличава хепатотоксичния му ефект..

Търговски трикове

Разбира се, в повечето случаи лекарствата от най-новите поколения имат някои предимства пред вече остарели, например, причиняват по-малко странични ефекти или могат да се използват при пациенти с голям възрастов спектър. Ако обаче разгледаме ситуацията като цяло, тогава новите лекарства винаги имат съвсем различна цена, която често е извън средствата на пенсионерите или хората със средни и ниски доходи. Ето защо старите лекарства отново получават предимства, като евтиност и ясна основа за доказателства - време. Техният поразителен представител е Парацетамол, чийто състав е прост, а терапевтичният ефект е неоспорим.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Парацетамолът е ненаркотично лекарство за болка, чиито свойства и механизъм на действие се дължат на способността да блокират (главно в централната нервна система) COX-1 и COX-2, като същевременно засягат центровете на терморегулация и болка.

Лекарството няма противовъзпалителен ефект (противовъзпалителният ефект е толкова незначителен, че може да бъде пренебрегнат) поради факта, че ефектът на веществото върху COX се неутрализира в възпалените тъкани от ензима пероксидаза.

Липсата на блокиращ ефект върху синтеза на Pg в периферните тъкани определя отсъствието на отрицателен ефект върху метаболизма на водата и електролитите в организма, както и върху лигавицата на храносмилателния канал.

Абсорбцията на лекарството е висока, Cmax е от 5 до 20 μg / ml. Концентрацията в кръвта достига максимум в рамките на 0,5-2 часа. Веществото може да премине през BBB..

Парацетамол с GV прониква в млякото на кърмачка в количество, което не надвишава 1%.

Веществото в черния дроб е биотрансформирано. Ако метаболизирането се извършва под въздействието на микрозомални чернодробни ензими, се образуват токсични продукти на междинен метаболизъм (по-специално N-ацетил-Ь-бензохинонеймин), които с ниско ниво на глутатион в организма могат да провокират увреждане и некроза на чернодробните клетки.

Резервите на глутатион се изчерпват, когато приемате 10 или повече грама парацетамол.

Два други пътя на метаболизма на парацетамол са конюгиране със сулфати (преобладаващи при новородени, особено родени преди термина) и конюгиране с глюкурониди (преобладава при възрастни).

Конюгираните метаболитни продукти проявяват ниска фармакологична активност (включително токсична).

T1 / 2 - от 1 до 4 часа (при възрастни хора този показател може да бъде голям). Екскретира се главно под формата на конюгати от бъбреците. Само 3% от приетия парацетамол се екскретира в чистата му форма.

Парацетамол - който помага и инструкции за употреба. Как да приемате парацетамол при деца и възрастни

Парацетамол е добре познато и много популярно лекарство на руския и чуждестранните пазари. Инструментът се продава във всяка аптека без рецепта, може да се използва за елиминиране на много заболявания. Във всеки дом има лекарство. Разберете какво лекува Парацетамол, как действа върху организма, в какви форми се произвежда.

Какво е парацетамол?

Лекарството се появява на вътрешния пазар през 80-те години на миналия век, заменяйки тогава забранения аспирин. Инструментът веднага стана популярен поради своята ефективност, достъпна цена, широк спектър от ефекти, отлична поносимост от деца, възрастни. С нарастването на популярността му в аптеките се появяват опции за лекарства в супозитории, капсули, сироп, прах за разтвор, ректални супозитории.

За какво е парацетамол? Лекарството е включено в групата на обезболяващи, помага при лека, умерена болка, елиминира синдроми от различен произход. Инструментът облекчава спазмите, треската, свързана с инфекциозни и възпалителни заболявания, треска от 37 градуса и повече. Лекарството се препоръчва при зъбобол, главоболие, миалгия, дискомфорт по време на менструация. В допълнение, лекарството нормализира кръвното налягане, помага при акне, махмурлук.

Действие на парацетамол

Лекарството е слаб инхибитор на биосинтезата на простагландин, блокиращият му ефект пада главно върху централната нервна система. Как действа парацетамолът? Поради ефекта върху централната нервна система, лекарството оказва основния ефект върху центровете на терморегулация, болка: блокира производството на простагландини, действа върху областта на мозъка, отговорна за топлината, втрисането. Равномерно разпределено, лекарството започва да действа след 20-30 минути. след приема. В този случай таблетките нямат никакъв ефект върху храносмилателния тракт, водно-солевия баланс.

Парацетамол Зъбобол

Лекарството е известно със способността си да премахва различни видове болка, но трябва да запомните, че не може да се приема редовно. Помага ли парацетамол зъбобол? Да, ако стриктно спазвате инструкциите, нямайте противопоказания. При зъбобол парацетамолът трябва да се пие след хранене с вода или млечни напитки. Ако човек приема лекарството самостоятелно, без лекарско предписание, се препоръчва да приема не повече от 1 g наведнъж.

Лекарството елиминира симптома, но не облекчава причината за болката. Ако лекът няма желания ефект, не трябва да комбинирате лекарството с подобни лекарства - по-добре е да помислите за по-силни аналгетици. Таблетките трябва да се дават на деца с повишено внимание, за предпочитане след консултация с лекар. В противен случай продължителността на лечението не трябва да надвишава 3 дни.

Помага ли Парацетамол при главоболие?

Аналгетикът перфектно се справя с болки, остри, продължителни главоболия. Парацетамолът е много ефективен срещу натиск: след приема на лекарството, той започва да разширява съдовете, което ги прави еластични, гъвкави, възстановява притока на кръв. При мигрена и други видове болка лекарството анестезира, като намалява синтеза на клетки, отговорни за неприятни усещания. Лекарството се отмива само с вода. Чаят, кафето, содата могат да причинят проблеми с черния дроб.

Препоръчителната доза не е повече от 1000 mg на доза. На ден е позволено да приема не повече от 4 пъти, освен ако не е предписано друго от лекар. Инструментът е удобен за използване за всяка категория пациенти: за деца от 3 години са подходящи свещи, сироп, за тийнейджъри и възрастни - таблетки. По-добре е да се консултирате със специалист, така че той да избере формата на лекарството, да предпише дозировката в съответствие с възрастта, категорията на теглото.

Парацетамол от махмурлук

Ако след изпиване на прекомерно количество алкохол се появи главоболие, прекомерно изпотяване, сухота в устата, тези таблетки ще ви помогнат да се справите с тези симптоми. Лекарството трябва да се приема като спешна мярка, тъй като е в състояние да премахне неприятните прояви на махмурлук, но не може да неутрализира действието на ацеталдехид или да помогне на тялото да се справи с последиците от отравянето. Механизмът на действие на Парацетамол е такъв, че той предизвиква анестетичен ефект, подобрявайки благосъстоянието. Важно е продуктът да не причинява гадене, да не дразни стомаха.

Парацетамол при настинки

Лекарството е известно със своя противовъзпалителен ефект и минимум странични ефекти. При настинка парацетамолът помага да се намали температурата възможно най-бързо, като действа върху централната нервна система, активирайки процесите на терморегулация в мозъка. Освен това улеснява кашлицата, омекотява гърлото и спомага за активирането на защитните механизми на организма. Важно е да запомните: това лекарство не е антибиотик, не е хранителна добавка и не е витамин. Като симптоматично лекарство, той премахва симптомите, но SARS не лекува обикновената настинка.

Парацетамол при температура

Помага ли парацетамолът при температура? Е винаги! Препоръчва се да се понижи температурата с лекарство, ако цифрите на термометъра показват над 38, човекът се чувства задоволително. Парацетамолът е антипиретик, трябва да се използва за предотвратяване на треска, подобряване на благосъстоянието. Лекарството не съдържа допълнителни химикали, поради което е сравнително безопасно за възрастни и деца. По-добре е да се използва в таблетки еднократно в доза от 500 mg на ден - не повече от 4 g.

Парацетамол за менструация

Ако менструацията е болезнена всеки път, жената се чувства изключително болна, по-добре е да използвате нестероидни противовъзпалителни средства. Парацетамол за болка по време на менструация се препоръчва да започнете да пиете 2-4 дни преди началото, за да предотвратите дискомфорта. Използването по време на менструация значително ще намали болката, ще има противовъзпалителен ефект и ще отпусне вътрешните мускули.

Парацетамол от акне

За да излекувате акнето, не е достатъчно да почиствате порите и да миете лицето си често. Един лесен препарат може да се използва за лечение на кожни проблеми. Какво прави парацетамолът? Лекарството има лек противовъзпалителен ефект, но пероралното приложение няма да има правилния ефект. По-добре е веществото да се използва външно. За целта натрошете няколко таблетки, разредете с вода, разбъркайте всичко в течна каша и нанесете върху проблемните зони.

Видео: от какво пият Парацетамол

Отзиви

Джулия, 26 г. В детството не всички лекарства са позволени, така че като добра майка трябва внимателно да избирам лекарствата. Инструментът, който винаги е в нашия аптечка, е Парацетамол. Лекарството винаги може да се използва за лечение на остри респираторни вирусни инфекции при дете, при съпруг. Много добър и бърз, той облекчава температурата, намалява главоболието.

Евгения, 44 години Дълго се съмняваше: парацетамол - какво наистина помага? Вярва се, че той елиминира температурата и всичко. Преди година започнах да го пия според показанията и установих, че продуктът има широк спектър на действие. Лекарството помага при мигрена, помага при болезнени периоди, облекчава състоянието с махмурлук. Не забравяйте да го държите у дома..

Вера, на 31 години страдам през периодите си: ужасни болки, лошо здраве, отивам до тоалетната със страх. Тя използва аспирин няколко години, но когато разбра, че той разрежда кръвта, тя премина към Парацетамол. Чух, че гинеколозите често предписват тези хапчета на своите пациенти, затова реших да го опитам. Инструментът е лесен за използване, почти без противопоказания.